Tarihçemiz

Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi  1865-1870 yılları arasında Kuledibi mevkiinde kiralık bir evde ilk Belediye Hastanesi birimi olarak hizmet vermeye  başlamıştır.

1875 yılında ihtiyaca fiziksel olarak karşılık veremeyen  birim ALTINCI DAİRE-İ BELEDİYE MECRUHİN HASTANESİ adıyla Tophane’de kiralanan büyük bir konağa taşınmıştır. 1893 yılında çıkan bir yangın nedeniyle de hastane yeniden taşınmak zorunda kalmıştır.

1900 yılına kadar Kumbaracı Yokuşu’nda kiralanan binada faaliyetine devam eden hastane 1900 yılında yeni kiralanan bir başka binaya taşınmış, 1901 yılında bu binanın bahçesine inşa edilen 35 yataklı 2 katlı bir binaya nakledilmiştir. 1908 yılında Belediye’ye bağışlanan binada hastanenin ismi “BEYOĞLU ZÜKÜR HASTANESİ” olarak değiştirilerek hizmet vermeye devam etmiştir.

1924 yılına kadar Fransızlar daha sonra Ruslar tarafından binanın işgal edilmesi nedeniyle hastane önce Çapa, ardından Şişli’ye taşınarak başka binalarda faaliyet göstermeye devam etmiştir.

1948 yılında ise zamanın İstanbul Valisi ve Belediye Reisi Dr. Lütfi Kırdar tarafından halen faaliyet göstermekte olduğu ve İngiliz Hastanesi olarak anılan binaya, 102 yatak kapasitesiyle “BELEDİYE BEYOĞLU HASTANESİ” ismi verilerek nakledilmiştir. Bu bina; 1904 yılında İngiliz gemiciler için yapılmış bir hastane olmakla beraber, İngilizlerden sonra bir süre Özel Rum hastanesi olarak işletilmiş; 1923 yılındaki Lozan Antlaşması sonrası ise Kızılay’a devredilerek ”Kuduz Hastanesi ve Şehir Hıfzısıhha Müessesesi” olarak kullanılmıştır.

Bu tarihten günümüze kadar ana binaya eklemeler yapılarak yatak kapasitesi arttırılmış, birçok branşta hastane faaliyetini sürdürmüştür.

1983 yılında Belediye tarafından Sağlık Bakanlığına devredilen hastane Aralık 1998’de ‘’İstanbul Beyoğlu Eğitim ve Araştırma Hastanesi” adını almıştır.

2000 yılında eğitim hastanelerinde yapılan isim değişikliği ile “Prof. Dr. N. Reşat Belger İstanbul Beyoğlu Eğitim ve Araştırma Hastanesi” adını alarak hizmet vermeye devam etmiştir. Mayıs 2000’de ismi değişen hastane eylül ayına kadar çeşitli branşlarda hizmet verdikten sonra bakanlık onayı ile Göz Hastalıkları Dalında İhtisas Eğitimi Veren Özel Dal Eğitim ve Araştırma Hastanesine dönüştürülmüştür.

Bu gelişmelerin ardından hastanenin ismi 1 Mart 2001 tarihinde” PROF. DR. N. REŞAT BELGER BEYOĞLU GÖZ EĞİTİM ve ARAŞTIRMA HASTANESİ” olmuştur.

 

Kurumumuz 29.04.2016 tarihinden itibaren Sağlık Bilimleri Üniversitesi birlikte kullanım protokolüne dahil olmuş ve 24.06 2016 tarihinden itibaren T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İSTANBUL BEYOĞLU BÖLGESİ KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ S.B.Ü PROF. DR. N. REŞAT BELGER BEYOĞLU GÖZ EĞİTİM ve ARAŞTIRMA HASTANESİ ismiyle hizmet vermeye başlamıştır.